ДІЄМО ПРОТИ НАСИЛЬСТВА: ВАЖЛИВО ЗНАТИ КОЖНОМУ

golovnaНасильство над дітьми  – це не та тема, яку можна обговорювати жартома. Це тема, яка несе страх, сором, відчай… На жаль, проблема насильства, а особливо домашнього насильства є актуальною у нашому суспільстві.

Жорстоке поводження з дітьми та нехтування їхніми інтересами можуть мати різні види та форми, але їх наслідки завжди завдають серйозної шкоди здоров’ю, розвитку і соціалізації дитини, нерідко складають загрозу її життю чи навіть спричиняють смерть. 

Не знаючи іншого ставлення, діти не можуть правильно оцінити ситуацію, тому самі, вважаючи себе винними, навіть не намагаються захиститися. То де межа між вихованням і насильством?  У суспільстві склався такий стереотип, що насильством вважається тільки фізичне насильство: побиття, коли видимими є травми та синці. Усе інше – методи виховання. На превеликий жаль, у багатьох батьків таке бачення: головне, що я не б’ю. Поставити в куток, крик, погрози – це теж насильство! Усе те, що принижує гідність дитини, усе те, що впливає на її психологічне, емоційне і фізичне здоров’я – є насильством. Дуже часто діти страждають і від насильства з боку їхніх старших братів і сестер – побиття, таскання за волосся, уживання неприємних слів, примус молодшої дитини виконувати хатню роботу замість старшої та інше.   

Дитина – особистість, яка здатна відчувати, переживати, сприймати, розмірковувати, хотіти, і, спираючись на свій досвід, мати свою власну  точку зору й обирати, як їй поводитися у тій чи іншій ситуації. Тож, необхідно намагатися сформувати у дітей морально-етичні цінності, збагачуючи їхній досвід власними добрими вчинками, дружнім ставленням одне до одного, заохочуючи піклування про молодших та слабших, допомогу товаришам тощо.

Будь-яке насильство є порушенням прав індивідуума. Насильство між дітьми, проблема яка, на жаль, сьогодні стає все більш актуальною й особливо небезпечною. Це пов’язано, зокрема, із вразливістю дитячої та підліткової психіки та впливом насильства на подальше життя дітей, які стали його жертвою або є агресорами.

Найперше правило сьогодення – не закривати очі на насильство серед дітей, не вдавати, що це існує десь далеко, не замовчувати відомих випадків та докладати всіх зусиль, щоб допомогти обом сторонам конфлікту та попередити повторення насильства.

Що робити, якщо ви стали свідком або дізнались про насильство між дітьми в школі?

Першочергові заходи:

  1. Поставити до відома директора закладу загальної середньої освіти. Будь-які подальші дії повинні вчинятися лише після повідомлення про цей факт директору школи.
  2. Повідомити батьків. Незалежно від того, який характер мають насильницькі дії або поведінка, необхідно сповістити батьків дитини, яка постраждала від насильства, і батьків дитини-агресора. Якщо мова йде про насильство, яке має ознаки адміністративного або кримінального правопорушення, з одночасним повідомленням про факт насильства правоохоронним органам, необхідно вимагати від батьків негайно прибути до школи. Це дозволить забезпечити захист прав дітей у відносинах з правоохоронними органами. З метою дотримання прав дітей, за можливістю, доцільно відразу звернутись до правозахисних організацій з проханням забезпечити прибуття їх представника або для отримання правової консультації. За участю батьків слід вирішити питання про надання медичної або психологічної допомоги дітям, звісно, окрім випадків, коли така допомога повинна бути надана невідкладно.
  1. Повідомити правоохоронні органи. Звісно, залучати правоохоронні органи потрібно в ситуаціях, коли мова йде про серйозні випадки насильства: нанесення тілесних ушкоджень, інші знущання, сексуальне насильство, крадіжки тощо.

Варто пам’ятати! Якщо повідомлення в правоохоронні органи про факт насильства між дітьми в школі було зроблено в усній формі (по телефону), доцільно продублювати таке повідомлення шляхом подання письмової заяви. Це надає додаткові гарантії того, що органи МВС належним чином відреагують на таке повідомлення та попередить або істотно зменшить можливість приховати цю подію, ускладнить спроби вирішити її не правовими шляхами.

Окрім того, важливо знати, що будь-яке письмове звернення (заява, повідомлення) до правоохоронних органів, органів державної влади, місцевого самоврядування повинно бути виконане в двох примірниках. Один з яких ви подаєте адресату, а другий обов’язково повинен бути повернутий вам з відміткою про дату його прийняття, штампом або печаткою відповідної установи, підписок відповідальної особи.

Куди ж звернутися людині, яка стала жертвою або свідком домашнього насильства? Звернутися за практичними порадами можна до «гарячої лінії»:

15-47 – безкоштовна цілодобова «гаряча» лінія для жертв домашнього насильства;

116-123 (з мобільного) та 0 800 500-335 (зі стаціонарного) – безкоштовна національна «гаряча» лінія з попередження домашнього насильства;

116-111 (з мобільного) та 0 800 500-225 (зі стаціонарного) – національна дитяча «гаряча» лінія

0 800 213-103 – цілодобова гаряча лінія безоплатної правової допомоги.

Із інформацією щодо захисту прав дітей в Україні з урахуванням  міжнародних договорів з питань сімейного права можна знайти за  покликанням: https://minjust.gov.ua/m/str_19188.

Окрім того, Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти рекомендує до використання матеріали з питань запобігання та  протидії домашньому насильству, що розміщені на офіційному сайті Державної наукової установи  «Інститут модернізації змісту освіти», з якими можна ознайомитися за покликанням:

https://drive.google.com/file/d/1kdBNPKwOfNWwoLNJ5RaJIvfro7oazdU w/view

Звертаємо увагу, що в Україні з 2018 року діє Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», а з початку 2019 року домашнє насильство в нашій країні є злочином.

У 2022 році Верховна рада України ратифікувала «Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами», відому як «Стамбульську конвенцію» для запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству. Конвенція пропонує державам установити кримінальну відповідальність за насильство щодо жінок і забезпечити належне за нього покарання. Документ визначає механізми захисту як чоловіків, так і жінок, які зазнали домашнього насильства.

Під час батьківських лекторіїв рекомендуємо до використання наступні інтернет-джерела:

Домашнє насильство: діти між двох вогнів. URL: https://www.youtube.com/watch?v=R7df37vCjIQ

Протидія домашньому насильству. URL: https://www.youtube.com/watch?v=dq8-sMnqwts

Дитинство без насильства – у рамках акції «16 днів без насильства». URL:

https://www.youtube.com/watch?v=geWEWvt5dxU

Запобігання та протидія домашньому насильству над дітьми та молоддю (пам’ятка-довідник). URL:  http://mcpto.dn.ua/wp-content/uploads/2020/04/Domestic_Violence.pdf

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.

Офіційні посилання

presidentmonualogo ХРЦОЯОбаннер прозоро new

Додаткові посилання

DSJO logo

BPD 205

Група на Facebook

Facebook

Офіційні посилання

sumyodasoradaDepartmentIMZO