Міжнародна конференція з профілактичної освіти: все для здоров’я школярів

     3-4 грудня 2013 року в м. Києві відбулася Міжнародна конференція з профілактичної освіти «Освіта для здоров’я, розвитку та участі». Конференцію проводили Бюро ЮНЕСКО у Москві спільно з Міністерством освіти і науки України та Всеукраїнською асоціацією вчителів і тренерів «ВсеСВІТ».

     Учасниками конференції були понад 50 делегатів з 10 країн Східної Європи та Центральної Азії – представники міністерств освіти, науковці й фахівці з питань виховної роботи і профілактичній освіти, представники освітніх установ, громадських, неурядових та міжнародних організацій.

     У складі делегації України участь у конференції взяла В.М. Успенська, старший викладач кафедри методики початкової та природничо-математичної освіти Сумського ОІППО, регіональний координатор програм з формування здорового способу життя та профілактики ВІЛ.

     Конференція проводилась з метою виявлення ресурсів і нових можливостей формальної та неформальної освіти у сфері здоров’я, а також визначення перспективних підходів до розширення участі молоді в профілактичних програмах та залучення батьків до їхньої реалізації.

     Виступаючи на відкритті конференції, Тигран Епоян, радник ЮНЕСКО з питань ВІЛ/СНІДу, високо оцінив досягнення системи української профілактичної освіти у сфері  здоров’я.  Олена Єщенко, заступник голови Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань зазначила, що завдячуючи спільним зусиллям в Україні суттєво зменшилась кількість нових випадків інфікування ВІЛ серед молоді 15-24 років.

     На конференції презентовано огляд стану профілактичної освіти в десяти країнах Східної Європи і Центральної Азії та окреслені перспективи його розвитку для забезпечення усіх підлітків і молодих людей доступною й якісною комплексною освітою у сфері профілактики ВІЛ-інфекції і збереження репродуктивного здоров’я.  У більшості країн регіону освітній сектор розглядається як ключовий партнер у стратегії протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу і перед ним ставляться конкретні задачі щодо профілактики ВІЛ, зниження стигми і дискримінації відносно людей, що живуть з ВІЛ.

     Учасники конференції обмінялись досвідом та інноваціями з питань впровадження освіти здоров’ю та профілактичної освіти у сфері профілактики ВІЛ-інфекції та збереження репродуктивного здоров’я молоді. В 7 з 10 національних програм з проблеми ВІЛ передбачені заходи щодо реалізації профілактичних програм у школах: розробка навчальних програм, підготовка вчителів, оснащення тренінгових кабінетів, пропаганда здорового способу життя.

     Освіта в сфері репродуктивного здоров'я й профілактики ВІЛ інтегрована в різні обов'язкові предмети (біологія, ОБЖ, інші), або ж надається в рамках окремого обов'язкового предмета чи через факультативи й окремі необов'язкові курси. Обов’язковими у різних країнах є: Азербайджан: «Життєві навички» (викладається в 1-4 класах, впроваджується в 5-9 класах); Вірменія: «Здоровий спосіб життя» (8-11 кл.); Республіка Молдова: «Життя й здоров'я» (8-11 кл.); Україна: «Основи здоров'я» (1-9 кл.)

     Комплексна профілактична освіта передбачає висвітлення тем через різні навчальні предмети та у виховній роботі. Нею охоплені теми: загальнолюдські цінності, соціальні норми, права людини, гендерна рівність, навички прийняття рішень, спілкування, керування стресом, дружба, любов, шлюб, створення сім’ї, статеве дозрівання й розвиток, профілактика ВІЛ, хвороб, що передаються статевим шляхом, небажаної вагітності, шкідливих звичок, неприпустимість насильства, гендерної нерівності й домагань, дискримінації, у т.ч. у відношенні людей, що живуть із ВІЛ.

     Комплексна профілактична освіта забезпечується курсами за вибором, факультативами. Країни презентували ці курси: Казахстан – «Здоров'я й життєві навички»; Киргизстан – «Здоровий спосіб життя»; «Усе, що тебе стосується», «Стиль життя – здоров'я», «Відповідальна поведінка – ресурс здоров'я»; Таджикистан – «Здоровий спосіб життя»; Узбекистан – «Основи здорового покоління», «Основи здорового способу життя», «Основи родини»; Україна – «Захисти себе від ВІЛ», «Дорослішай на здоров'я».

     Проблемою викладання факультативних курсів є їх необов'язковий характер, недостатня кількість годин, урізана тематика, що виключає «делікатні» питання. На жаль, вони мають пізній початок (9-10 класи), або відсутні у старшій школі (10-11 класи). Сумнів педагогів у результативності, побоювання шкоди, заперечення батьків заважають підняттю статусу таких навчальних курсів. Проте їх викладання є життєво необхідним. Адже вірні знання про ВІЛ мають від 12,5% до 39,9% молодих людей.

     Здоров’яспрямовані навчальні предмети недостатньо представлені в системі початкової та професійно-технічної освіти.

     Недоліком є недостатність підготовлених і вмотивованих до роботи викладачів.

     Усіма шляхами слід забезпечити підготовку педагогів: через післявузівську підготовку, короткотривалі курси, каскадне навчання.

     Принципи впровадження здоров’язбережувальної освіти, які підкреслювались під час виступів на конференції:

• ураховувати вікові особливості учнів, соціокультурні й гендерні фактори; надавати затребувану підлітками науково-обґрунтовану інформацію в повному обсязі; виділити достатню для засвоєння інформації й формування життєвої позиції й навичок кількість навчальних годин. Методи для навчання і залучення учнів – інтерактивні (тренінг, дискусія, рольові ігри), оскільки саме вони торкаються особистості. Слід використовувати можливості Інтернету, соціальних мереж. Серед батьків проводити роз'яснювальну роботу, заручатися їх підтримкою.

Делегація з України разом з Т. Епояном - радником Бюро Юнеско в м. Москві

     Учасники конференції визначили основні напрямки подальшої роботи з розробки, адаптації та впровадження підходів та інструментів для вирішення актуальних проблем профілактичної освіти. Розглянуто питання можливого розширення охоплення молоді профілактичними програмами, підготовки і підвищення кваліфікації педагогічних кадрів, моніторингу та оцінки профілактичної освіти. 

Т. Воронцова, В. Пономаренко – «ВсеСВІТ», автори програм та підручників


Анаіт Мурадян (МОН Вірменії), Галина Лі (Бюро ЮНЕСКО в Алмати), Валентина Успенська (Сумський ОІППО)


Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.

Офіційні посилання

presidentmonualogo ХРЦОЯОбаннер прозоро new

Додаткові посилання

DSJO logo

BPD 205

Група на Facebook

Facebook

Офіційні посилання

sumyodasoradaDepartmentIMZO