МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ КРУГЛИЙ СТІЛ З ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦІЄЮ «НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ В ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ УКРАЇНИ В ЧАС РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ: ПЕРЕОСМИCЛЕННЯ КОНТЕКСТІВ»
Бути і здобути: досвід освітян Сумщини у національно-патріотичному вихованні українців у час війни
«Провідною ідеєю українського народу
від світанку віків є Ідея Слави-
тобто беззглядна цінність
героїчного повнення призначення людини»
О. Ольжич
01 жовтня, у християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, українці в 951-ий день повномасштабного вторгнення на 11-ому році російсько-української війни відзначали День захисників і захисниць України та День українського козацтва. Цього дня в КЗ СОІППО був проведений міжрегіональний круглий стіл з онлайн-трансляцією «НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ В ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ УКРАЇНИ В ЧАС РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ: ПЕРЕОСМИCЛЕННЯ КОНТЕКСТІВ».
Організатор: кафедра соціально-гуманітарної освіти КЗ СОІППО.
Модератори: Світлана Драновська, завідувач кафедри соціально-гуманітарної освіти, кандидат педагогічних наук, доцент; Юрій П’ятаченко, старший викладач кафедри соціально-гуманітарної освіти.
Тематика заходу обумовлена екзистенційним характером війни, яку російський імперіалізм століттями веде проти України. Концепт освітянського діалогу сформували ідеї О. Ольжича, письменника, науковця, провідника ОУН, одного з керівників руху опору в Україні у роки Другої Світової війни, про скрижалі україноцентричної освіти і культури, виграненої на ідеях величі Роду і героїки Слави.
Учасникам круглого столу для обговорення були запропоновані такі тематичні напрями:
- Національно-патріотичне виховання як проблема внутрішньоукраїнської інтеграції: світоглядна війна за українців та Україну в окцидентальному суспільстві.
- Українська героїка і меморіали пам’яті звитяжцям-краянам у хронотопі російсько-української війни 2014-2024 років.
- Військово-патріотичне виховання і волонтерська діяльність як процес громадянської ідентифікації в сучасній українській школі.
- Національно-патріотичне виховання учнівства у процесі опанування основ наук та позашкільній роботі.
До роботи у круглому столі долучилися педагогічні працівники закладів освіти області, слухачі курсів підвищення кваліфікації, студенти, учні, краєзнавці з усіх 5 районів Сумської області. Варто наголосити, що найбільше число учасників – це освітяни з громад, які і зараз знаходяться у зоні бойових дій.
Відкрив засідання та виступив зі словом про особливості діяльності КЗ СОІППО у час війни Сергій ГРИЦАЙ, проректор з наукової роботи Комунального закладу Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти кандидат педагогічних наук, доцент.
Учасники заходу у виступах презентували практики з національно-патріотичного (найперше – військово-патріотичного) виховання.
У круглому столі, підготовленому кафедрою соціально-гуманітарної освіти КЗ СОІППО, загалом узяли участь і надіслали матеріали для публікації 67 освітян Сумщини. За результатами круглого столу планується видання електронної збірки матеріалів.
Домінантна ідея у виступах-презентаціях освітян: консолідація зусиль учасників освітнього процесу, громадянського суспільства, органів влади, місцевого самоврядування у беззастережній реалізації завдань з національно-патріотичного виховання на подолання руйнівних наслідків російського колоніалізму в Україні та формування і розвитку партнерської взаємодії між освітніми закладами та бібліотеками, музеями, мистецькими центрами та агенціями, волонтерськими організаціями для захисту національних інтересів України в час російсько-української війни.
У виступах учасників засідання наголошувалося, що національно-патріотичне виховання – це чітко спланована виховна діяльність, спрямована на формування в українському суспільстві державницької ідентичності й українського патріотизму. Згідно з Концепцією національно-патріотичного виховання в системі освіти України (наказ МОН 06 червня 2022 року №527) особлива увага має бути зосереджена на військово-патріотичному вихованні, себто на оволодінні початковою військовою підготовкою та основами військових професій, на формуванні психологічної та фізичної, морально-духовної готовності до служби в Збройних Силах України.
Заповідальними для сучасного українця є слова О. Ольжича, написані у 1940-х рр: «Віднайшовши героїчний життєвий ідеал, нація не боїться уже ніяких фізичних ударів. З почуттям власного благословення на чолі, назавжди рішена на свойому шляху, в революції народжена, сучасна Україна спокійним ликом зустрічає негоди і бурі, знаючи, що вони розвіються, а вона буде».